karo deck nedir
Karo Deck Nedir
14 Nisan 2017
kompozit-karo-deck
Kompozit Karo Deck
15 Nisan 2017
kompozit ahşap karo deck

kompozit ahşap karo deck

Kompozit Ahşap Karo Deck

Kompozit Ahşap Karo Deck  yada orjinal adı ile söylememiz gerekir ise wood polymer composites  aslında kısaca tanımlarsak wpc ile ahşap ürünün karışımı ile meydana gelen bir malzemeden üretilmiş deck türüdür. Kullanılan plastik türleri ile ahşap malzemenin bazı birbirinden farklı üretim süreçlerine tabi tutulup bu şekilde birleştirilmesi ve bir araya getirilmesi ile oluşturulur bu nedenle kompozit ahşap karo deck yeni teknoloji bir dış mekan zemin kaplama ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır. Aslında kompozit ahşap karo deck ürünleri uluslar arası dış pazarlarda on yıldan fazla bir zamandır satılmakta ve bir çok yerde kullanılmaktadır bu sayede dış pazarda oldukça bilinen ve tercih edilen kompozit ahşap karo deck son yıllarda da ülkemiz pazarına girmiş olup gün geçtikçe daha çok tercih edilen, daha çok farklı alanlarda kullanılan ve  daha geniş kitleler tarafından tanınan bir ürün haline gelmiştir. Dış yada iç mekanlarda kullanılan ve doğal olarak üretilmiş karo deck yada diğer doğal ahşap malzemelerin hepsi zamanla dış etken, hava sıcaklığı, yağmur, su, rutubet, rüzgar gibi etkenlere bağlı olarak yıpranır ve periyodik olarak bakım ve koruma uygulaması yapılmasına ihtiyaç duyar fakat kompozit ahşap karo deck ürünleri ise saydığımız bu tüm dış etkenler yani rutubet, yağmur, aşırı soğuk yada aşırı sıcak, rüzgar gibi tüm dış etkenlere dayanıklıdır ve zamanla aşınması, yıpranması söz konusu değildir, bu sayede temizliği de çok daha kolay ve hızlıdır.

kompozit ahsap karo deck

Ayrıca kompozit ahşap karo deck diğer doğal ahşap zemin ürünleri gibi deforme olmayıp yıpranmadığı için çeşitli kremler yada koruma malzemeleri ile koruma yada bakım yapılmasına gerek yoktur bu sayede daha ekonomik bir çözüm olarak müşterilerin isteklerine cevap verebilmektedir. Kompozit ahşap karo deck ürünleri ayrıca içerdiği anti mantar ürünleri yani mantar engelleyici bileşenler sayesinde mantar ve küf oluşumlarının verdiği zararlardan etkilenmez ancak üzerlerinde dış etkenlere bağlı oluşabilecek olan mantar ve küflere karşı hijyenik açıdan düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Kompozit ahşap karo deck ürünleri yazımızın başında da belirttiğimiz gibi ahşap malzeme ve plastik malzeme karışımından üretilmektedir. Bu malzemenin üretimi farklı oranlarda yani  yaklaşık olarak %40 polymer malzeme %60 ise ahşap unundan yada geri dönüşümlü ağaç talaşından meydana gelmektedir, yapılan bu karışım oranlarındaki yüzdeler değişiklik gösterebilir yani %50 ye %50 oranda karışım ile de üretim yapılabilir. Bu iki malzeme karışımı sıcak ekstrüzyon makinelerinde formlanır ve bu sayede çok daha dayanlıklı ve kaliteli bir hale getirilir böylece Newtechwood karo deck ürünü ortaya çıkmış olur.

Kompozit Ahşap Karo Deck Güneş Işınlarına ve Suya Karşı Dayanıklı mıdır?

Kompozit ahşap karo deck ürünleri güneş ışınlarına karşı oldukça dayanıklıdır, UV ışınlarına karşı dayanıklı olması için güçlendirilmiş bi yapıya sahiptir. Bu sayede diğer zemin ürünlerine kıyasla uv ışınlarına karşı çok daha dayanıklıdır ve çok daha az renk kaybına sebep olur. Kompozit ahşap karo deck ürünleri uv ışınlarına maruz kalsa bile kurulumu takip eden sekiz ila on iki hafta arası rengini sabit tutabilir.

Kompozit Deck Döşeme Boyanabilir mi?

Evet ultrashield karo deck ürünleri boyanabilir ancak bu ürünler polymer ve ahşap karışımı sayesinde rutubete karşı dayanıklı, kuvvetli bir malzeme olması için kendisine özel bir yöntemle üretilmektedir bu nedenle bu ürünü boyamanıza gerek yoktur ancak dediğimiz gibi kompozit ahşap karo deck ürününü boyayabilirsiniz bu ürüne herhangi bir zarar vermez fakat boyanmış olan ürün garanti dışı kalır.

Bu noktaya kadar kompozit ahşap karo deck hakkında vermiş olduğumuz bilgiler doğrultusunda bu uygulama sırasında yapılan işlemlerden kısa kısa bahsedelim;

 • Öncelikle müşterilerimize kompozit ahşap karo deck malzemesini kullanmak istedikleri mekan yada alana göre onlar için en doğru bilgileri veriyor, tavsiyelerde bulunuyor ve doğru ürünü seçmelerine yardımcı oluyoruz.
 • Daha sonra kompozit ahşap karo deck döşeme yapılacak olan yerin yada alanın bir ön keşifi yapılır ve bu sayede en doğru ve en düzgün bir şekilde montajın gerçekleştirilmesi sağlanır.
 • Ön keşif yapıldıktan sonra hazırlanan plan doğrultusunda bu plana sadık kalarak kompozit ahşap karo deck malzemesinin yere montajı yapılır.
 • Montaj işlemi bittikten sonra genel bir kontrol yapılıp montajı yapılan zeminin kullanıma açılması sağlanır.
 • Bu noktada montajı oldukça kolay olan kompozit ahşap karo deck ürününün yerin düz olması da montajı kolaylaştıran bir unsurdur.

Kompozit ahşap karo deck montaj işlemi kullanılan malzemenin ahşap kesmede kullanılan aletler ile kesilerek, gerekli yerler delinir ve vidalanır böylece ürünün montajı sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmiş olur. Tabi bu noktada önemli olan bir diğer hususta yapılan işçiliğin kalitesidir. Günümüzde piyasada Kompozit ahşap karo deck satışı yapan bir çok firma bulunmaktadır ve her firma farklı farklı fiyat teklifleri sunmaktadır, ancak değerlendirmeyi sadece fiyata bakarak yapmak Kompozit ahşap karo deck ürünleri için çok yanlıştır, ürünün sorunsuz ve hatasız bir şekilde montajının yapılması da en az ürünün kalitesi kadar önemli bir yere sahip olmaktadır.

Kompozit Deck Döşeme Temizliği

Kompozit ahşap karo deck temizliği oldukça basit ve pratiktir. Birkaç noktaya dikkat ederek ürün temizliğini çok kısa bir sürede yapabilirsiniz. Eğer zemin döşemesinin üzerine her hangi bir şey dökülürse kurumasına yada güneş ışığının ısısına maruz kalmasını beklemeden hemen temizleyin bu sayede leke döşemenin içine nüfuz edemez ve üzerindeki leke de kolayca çıkar. Kompozit ahşap karo deck üzerinde gözle görülen bir kir yada leke olmasa, gözünüze temiz görünse bile belli aralıklarla deck ürününü yıkamanızda fayda bulunmaktadır. Bir hortum vasıtası ile ürünü suyla kolayca yıkayabilirsiniz. Bu sayede havadan kaynaklı olarak oluşabilecek küf yada mantarların Kompozit ahşap karo deck ürünü üzerine yerleşmesine ve diğer dış etken kaynaklı kirlerin ürün üzerinde birikmesine engel olursunuz. Kompozit ahşap karo deck ürünü arasındaki boşlukların yeterli seviyede olması çok önemlidir, bu boşluklar sayesinde yağmurun yada suların üzerinde birikmesi engellenir böyle ürün üzerinde su lekeleri oluşması da engellenmiş olur. Eğer gerekir ise düz bir alet yada cam temizleyici alet ile biriken suları aradaki boşluklara iterek oradan tahliye etmenizde fayda bulunmaktadır. Plastik ahşap karo deck sanılanın aksine aslında pahalı bir ürün değildir. Fiyat olarak ahşaptan pek bir farkı yoktur. Ayrıca başlangıçtaki maliyeti olsa da ahşap ürünlere göre çok daha dayanıklı ve ahşap korumlardaki gibi bakım maliyeti olmaması nedeniyle aslında çok daha ucuz ve ekonomik bir alternatif olmaktadır. Ahşap ürünleri korumak, temizlemek için kullanacağınız temizlik ve koruma ürünlerine kompozit ahşap karo deck ürünlerinde ihtiyaç duymazsınız. Tek yapılması gereken doğru bir ürün montajı ve daha sonra da belli aralıklarla çok kolay bir temizleme işlemi bu sayede deck ürününüzden yıllarca sorunsuz bir şekilde faydalanabilir ve onu kullanabilirsiniz.

Kompozit Ahşap Karo Deck Avantajları Nelerdir? 

Ahşap zemin döşeme ürünleri, yapılan tüm koruma ve bakım işlemlerine rağmen hava durumları ve dış etkenler nedeniyle kısa zamanda bundan etkilenir ve zaman içinde çürümeye, bükülmeye, solmaya, kirlenmeye ve bağlantı noktalarından zayıflamaya başlarlar. Aynı zamanda, üretim süreçlerinde bütünüyle ağaçlar kullanıldığı için daha verimsiz ve en önemlisi de doğal kaynak tüketimi açısından daha zararlı olmaktadırlar. Bu noktada kullanılan kompozit ahşap karo deck, tüm bu olumsuzluklara sahip olmayan bunları ortadan kaldıran üstün ve verimli bir zemin döşeme malzemesidir. Çevre duyarlılığının her geçen gün daha büyük önem kazandığı günümüz dünyasında ahşap karo deck, dış mekan zemin uygulamaları için doğaya dost ve zararsız bir çözüm alternatifi olarak ön plana çıkmaktadır.

Avantajları:

 • Kompozit ahşap karo deck  dış etkenlerden etkilenmez.
 • Dış etkenlerden yani rutubet, su, sıcaklık, rüzgar gibi etkenlerden etkilenmediği için zamanla çürüme yapmaz.
 • Sahip olduğu kuvvetli ve dayanıklı yapısı nedeniyle darbelere karşı oldukça dayanıklıdır.
 • İstenilen ebat ve boyutlarda üretilmesi mümkündür.
 • Yapısı sayesinde ahşap malzemeler gibi kıymık oluşturmaz ve küflenme yapmaz.
 • Islak yada kuru fark etmez kompozit ahşap karo deck kaymayı önleyici bir yapıya sahiptir.
 • Kompozit ahşap karo deck üzerine basıldığı zaman yanma yapmaz
 • Diğer zemin döşeme ürünleriyle bir başka farkı da antibakteriyel ve hijyenik olmasıdır.
 • Bakım ve koruma masrafı yoktur, basit ve kolay bir temizleme ile masrafsız olarak temizlenebilir.
 • Montajı kolaydır, işçilik açısından çok daha tasarruflu bir malzemedir.
 • Estetik ve göze hoş gelen bir görünüme sahiptir, böyle mekanlara daha hoş bir hava katar.
 • İstenirse boyanabilir yada üzerine cila atılabilir ancak böyle bir şeye gerek yoktur.
 • Çevre dostudur ve geri dönüşüme uygundur.

Kompozit Ahşap Karo Deck Nerelerde Kullanılabilir?

Bu ürün, havuz kenarları, verandalar, teraslar, kamelya ve çardaklar, bahçe yolları, kış bahçeleri, iskeleler, plajlar, marinalar gibi dış mekanlarda ayrıca; banyo ve duş zeminleri, saunalar, oteller, restoranlar ve cafeler gibi iç mekanlarda da rahatlıkla  kullanılabilir. Aslında ahşağ zemin malzemelerinin kullanıldığı her yerde ve koşulda kompozit ahşap karo deck ürünü kullanılabilir ve ahşap malzemelere göre de çok daha avantajlı çözümler sunar. Ürünlerimizi detaylı olarak incelemek için plastikahsapdeck veya deckingmarket internet sitelerimizi ziyaret ederek daha fazla bilgi edine bilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat